Jak na výpočet dovolené v roce  2021 po hodinách?

25.01.2021

Jak je to s dovolenou v roce 2021? Jisté je to, že výpočet, který jsme používali doposud, je již minulostí. 

Stručně si tedy připomeňme jak jsme to počítali doposud: 20 dní na rok/12 měsíci a vyšlo vám, že máte nárok na 1,66 dnů/měsíc.

Vcelku logické že? No takhle jednoduché to již nebude. Zásadní změnou je, že vznik práva na dovolenou a určení její délky bude závislé na odpracované týdenní pracovní době, výši vašeho úvazku a bude se počítat v hodinách, nikoliv dnech.

Zároveň je třeba připomenout, že na dovolenou za kalendářní rok vzniká nárok, pokud  konáte (jakožto zaměstnanec) u zaměstnavatele práci po dobu 52 týdnů v rozsahu stanovené nebo kratší týdenní pracovní době.
V praxi si však dovolenou potřebuje vzít dříve, než po roce práce :-), proto se bavíme o "poměrné části dovolené za kalendářní rok". Na poměrnou část musí váš pracovní poměr trvat min. 4 týdny.  

Směnné provozy

Zde je situace již komplikovanější, protože doposud používaná jednotka "pracovního dne" není pro směnný provoz vyhovující. Nově se tak bude dovolená vypočítávat podle týdenní pracovní doby. 
Jak to tedy vypadá v jednosměnném, dvoj, či nepřetržitém provozu?

Jednosměnný provoz (40 hod/týden)

Do roku 2020: Zaměstnanci měli právo na 20 dnů dovolené. (V lednu 2021 bude v parlamentu ČR předložen návrh na 25 dnů pro všechny zaměstnance) Takže stále vycházíme z toho, že dle zákona mají zaměstnanci nárok na 4 týdny dovolené. 5. týden je bonusem od zaměstnavatelů, nikoliv automatickým nárokem. 
Nový stav 2021: Zaměstnanci budou mít právo na 160 hodin dovolené 

  • (4 týdny x 40 prac. hod./týden = 160 hodin dovolené)
  • (5 týdnů x 40 prac. hod/týden = 200 hodin dovolené)

Dvousměnný provoz (38,75/týden)

Do roku 2020: Zaměstnanci měli vzhledem k délce směn právo na 13 dnů dovolené (zaokrouhlovalo se na celé půldny).
Nový stav 2021: Zaměstnanci budou mít právo na 155 hodin dovolené.

  • (4 týdny x 38,75 prac. hod/týden = 155 hodin dovolené)
  • (5 týdnů x 38,75 prac. hod/týden = 188,75 = 189 hodin dovolené)

Jak se to bude čerpat na na co si dát pozor: Zaměstnanci budou čerpat dovolenou tak, že za každý den, na který měli naplánovanou 12hod. směnu, vyčerpají 8 hodin dovolené. Bude proto rozdíl v tom, zda budou dovolenou čerpat v "krátkém" nebo v "dlouhém" týdnu. V krátkém týdnu má naplánovány dvě 12hod. směny, takže vyčerpá za takovýto týden 24 hodin dovolené, 

Nepřetržitý provoz (37,50/týden)

Do roku 2020: Zaměstnanci měli vzhledem k délce směn právo na 15,5 dnů dovolené (zaokrouhlovalo se na celé půldny).                                                                                                                                          Nový stav 2021: Zaměstnanci budou mít právo na 155 hodin dovolené, a to v případě nároku na 5 týdnů

  • (4 týdny x 37,50 prac. hod/týden = 150 hodin dovolené)
  • (5 týdnů x 37,50 prac. hod/týden = 155 hodin dovolené). 


Další bonbónek přichází v podobě zkrácených úvazků:)

Na každý týden máte daný počet pracovních hodin = stanovená týdenní pracovní doba. 
Stanovená týdenní pracovní doba je definována v § 79 zákoníku práce tak, že činí 40 hodin týdně, 
ve dvousměnném pracovním režimu 38,75 hodin týdně a ve vícesměnném nebo nepřetržitém pracovním režimu 37,5 hodin týdně. Jde tedy o plný úvazek. 

Kratší pracovní doba může být dle § 80 ZP sjednána mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem pod rozsah výše uvedený. Pak se tedy bude jednat o tzv. částečný/zkrácený úvazek.
Pokud tedy pracujete na zkrácený úvazek (tady hovoříme o polovičním úvazku - 20 hod/týden) a docházíte do práce každý den, náleží vám min. 4 (5)týdenní dovolená stejně jako zaměstnancům na plný úvazek. Výchozí je pro vás tedy počet pracovních dnů v týdnu, nikoliv délka pracovní směny. 


Doplnění

Lze čerpat dovolenou po hodinách? To bohužel ne. Dovolená se sice počítá a čerpá v hodinách,
ale ne však po jednotlivých hodinách. Takže klasika - v  jednosměnném provozu - vyčerpáte-li 8 hod., pak se to rovná vyčerpání 1 dne.  

Rada na konec 

vyzkoušejte si chytré kalkulačky na různých webech
https://www.penize.cz/kalkulacky/dovolena
https://socialni-davky-2013.eu/2020-kalkulacka-novy-vypocet-dovolene-od-1-1-2021/
https://kalkulacky.idnes.cz/kalkulacky.aspx?typ=dovolena

nejste-li si jistí, podívejte se na zbytek své dovolené na své výplatní pásce.

Stále si nejste jisti? Poraďte se s vaši mzdovou účetní, neboť nikdo v tom není kovanější, nežli ona :-).