Chcete kouče? 5 tipů jak poznáte dobrého kouče!

12.12.2022

Už jste asi slyšeli, že šéf, kamarádka, nebo kdokoliv z vašeho okolí má kouče? Hmm, proč to dělá, něco mu chybí, neporadí si sám?

Kdo je tedy kouč - koučem je osoba, která hledá řešení společně s vámi. Pomáhá vám, podporuje, motivuje. Vede vás k tomu, abyste se rozvíjeli ve vámi zvolené oblasti (spolupráce v týmu, manažerské schopnosti,...). Není trenér, ani poradce. Nenařizuje, nekritizuje.

1. tip - je váš kouč certifikovaný? Je mnoho šikovných lidí, kteří v této oblasti působí. Bohužel je i mnoho takových, kteří prošli "nějakým kurzem" a "strašně" je to baví a chtějí to prostě dělat. Pozor na tyto "Rychlokvašky", a proto opravdu dbejte na to, že váš kouč je akreditovaný.

2. tip - ptejte se jaký a u koho absolvoval výcvik? Popř. kolik hodin výcviku má - to je důležité, neboť rychlokurz koučování se dá zvládnout i za den.

3. tip - kouč nikdy neprozradí, co si s koučovaným říká. Zde pozor, když vám kouče platí zaměstnavatel. Ten, jakožto zadavatel a sponzor potřebuje znát výsledek své investice :)

4. tip- kolik hodin praxe s klienty má? Pozor na ty, kteří samovolně koučují své kolegy, nebo lidi ve svém okolí, protože mají dojem, že to potřebují. Nikoliv, že si o to oni sami požádali.

5. tip - chtějte znát příběhy úspěšně odkoučovaných klientů, popř. i kontakty na ně, ayste si práci kouče mohli ověřit a získat reference.

Ale co je hlavně důležité, krom odbornosti, znalostí a praxe vašeho kouče, je to, aby vám byl jako člověk příjemný a vážili jste si sami sebe navzájem. Pár typů na dobré kouče mohu poskytnout - alexandra@externi-personalista.eu

Tak hodně štěstí.

Alex

P.S. nezapomeňte, že ještě můžete požádat o pomoc mentora (starší zkušený rádce), nebo tutora (ten vás učí). 

P.S.S. ne každý je totiž koučovatelný:)